![Budi kao Tesla](/wp-content/themes/srkileee-framework/images/budi-kao-tesla.png)
Konkurs inovacije za sve osnovne škole
Pravila konkursa "BUDI KAO TESLA"
![Budi kao Tesla](/wp-content/themes/srkileee-framework/images/motor.png)
Nagradni konkurs „Budi kao Tesla“ organizuje Muzej Nikole Tesle uz podršku partnera Kompanije Samsung Elektroniks i Zavoda za vrednovanje kvaliteta obrazovanja i vaspitanja Republike Srbije, a pravo učešća imaju sve osnovne škole sa teritorije Republike Srbije. Sve zainteresovane škole mogu da predstave rad inspirisan životom i dostignućima Nikole Tesle.
PRAVO UČEŠĆA
- Takmičar može biti samo osnovna škola, a ne pojedinac koji pohađa ili radi u istoj.
- Svaki prijavljeni rad bi trebalo da je timsko delo nastavnika i učenika (tim čini više od troje učesnika).
- Učesnici predstavljaju svoje veštine i potencijale u različitim oblastima njihovih interesovanja: nauke, umetnosti, raznih oblika stvaralaštva i ostalih oblasti u okviru nastavnih predmeta koje pohađaju.
- Rad može biti u vezi sa bilo kojim nastavnim predmetom a inspirisan radom i delom Nikole Tesle.
FORMA
Svaka škola može da predstavi rad u formi koju odabere, a za koju misli da najbolje može da izrazi poruku inspirisanu životom i dostignućima velikog naučnika. Forme radova mogu biti: video ili audio zapisi do 5 minuta dužine, slika/fotografija, tekstualni ili grafički dokumenti.
KRITERIJUMI OCENJIVANJA RADOVA
- Odgovar na zadatu temu u skladu sa principima rada i zivota Nikole Tesle
- Nivo kreativnosti
- Prikazan timski duh
DINAMIKA KONKURSA
od 16. maja do 16. juna 2016. godine
Prijavljivanje radova na sajtu budikaotesla.rs
od 16. juna do 26. juna 2016. godine
Izbor 10 najboljih radova od strane stručnog žirija.
od 27. juna do 08. jula 2016. godine
Javno glasanje publike na sajtu budikaotesla.rs
Svaki posetilac sajta može da glasa za jedan rad jednom dnevno (24 sata od glasanja) sa iste IP adrese.
10. jul 2016. godine
Proglašenje pobednika i dodela nagrada.
NAGRADA
Samsung Digitalna učionica za pobedničku školu koja obuhvata: 30 Samsung tableta, 30 maski za tablet, 1 štampač, 1 elektronska tabla, 1 klima uređaj, Cisco oprema i instalacija, renoviranje učionice.
Prijavite se na nacionalni konkurs "Budi kao Tesla" i osvojite Samsung digitalnu učionicu baš za vašu školu!
Konkurs traje od 16.maja do 16.juna 2016. godine.
Inspirisani Teslom
Nikola Tesla, naučnik, pronalazač i vizionar rođen je jedne strašne olujne noći između 9. i 10. jula 1856. godine, u selu Smiljan u Lici.
Otac Milutin pravoslavni sveštenik bio je veoma obrazovan čovek, filozof, pesnik i pisac. Kao dete, Nikola je u njegovoj biblioteci krišom čitao po čitavu noć. Pored majke Georgine, imao je i 3 sestre: Milku, Angelinu i Maricu, kao i mačka za kog je Tesla govorio da je čudesan. Jednoga dana mali Nikola se igrao sa mačkom i kada je prešao rukom preko njega, pljusak varnica stvorio je svetlost. Pitao je oca šta je to, a ovaj odgovorio elektricitet koji od tada intrigira velikog naučnika. U Gospiću je Nikola završio osnovnu školu i Nižu gimnaziju, a zatim i Veliku gimnaziju u Karlovcu. Nakon toga je upisao Politehničku školu u Gracu, a kasnije i studije filozofije na Karlovom univerzitetu u Pragu. Učio je neumorno, dane i dane provodio u bibliotekama i govorio da je to znanje, slike u svojoj glavi i instikt pretvorio u prave pronalaske. Napustio je školu jer je to bio veliki teret za porodicu, a onda su se smenjivali gradovi Maribor, Budimpešta, Pariz, Strazbur… i najzad Amerika u kojoj upoznaje Edisona, sa kojim kraće vreme sarađuje, a zatim se zbog nesuglasica rastaju.
Osniva „Tesla-Električna kompanija za proizvodnju svetla“ uz pomoć braće Vejl, koja brzo gube interesovanje za Tesline pronalaske. Posle godina neizvesnosti bez finansijera, preokret se desio 1887.godine. Tesla najzad dobija novac i nastavlja svoj rad, sada obuzet višefaznim sistemima i tada nastaju prvi generatori, transformatori i motori polifazne naizmenične struje. Pronalasci se nižu i tako 1895. godine Tesla otvara prvu hidroelektranu sa sistemom naizmeničnih struja na Nijagari.
Svoje najspektakularnije eksperimente naučnik je izveo u laboratoriji u Kolorado Springsu gde su postavljene naučne osnove za prenos radio signala i energije. Iz Kolorada prelazi u Long Ajlend gde nastaje „Svetski sistem“ koji je trebalo da bude prvi svetski sistem za prenos električne energije i komunikaciju bežičnim putem, koji je ostao nedovršen. Umro je 7. januara 1943. godine u hotelskoj sobi u Njujorku.
PRONALASCI KOJI SU PROMENILI SVET
PRONALASCI KOJI SU PROMENILI SVET
Nikola Tesla je imao više od 700 izuma, neki od najznačajnijih su:
- Radio prijemnik
- Daljinsko upravljanje
- Električni asinhroni motor
- Generator frekvencije od 15 kiloherca
- Laser
- Prenos električne energije naizmeničnom strujom
- Bežične komunikacije
Vesti
Žiri
![Dr Branimir Jovanović Dr Branimir Jovanović](/wp-content/uploads/Branimir-Jovanovic-240x240.jpg)
Dr Branimir Jovanović
direktor Muzeja Nikole Tesle
![Milan Vujović Milan Vujović](/wp-content/uploads/Milan-Vujovic-240x240.jpg)
Milan Vujović
direktor marketinga kompanije Samsung
![Branislav Ranđelović Branislav Ranđelović](/wp-content/uploads/Branislav-Randjelovic-240x240.jpg)
Branislav Ranđelović
direktor Zavoda za unapređenje kvaliteta obrazovanja i vaspitanja
![Dragan Mićanović Dragan Mićanović](/wp-content/uploads/Dragan-Micanovic-240x240.jpg)
Dragan Mićanović
glumac
Samsung i Tesla
Kako kroz tehnološke inovacije unaprediti svakodnevni život, kako približiti ljude jedne drugima, kako pomeriti granice? Na ova pitanja tražio je odgovor Nikola Tesla, baš kao i kompanija Samsung u svom svakodnevnom radu.
Zato kompanija Samsung deleći vrednosti jednog od najvećih umova sveta podržava njegovo ime i delo kroz mnoge projekte.
ISTRAŽIVAČKI CENTAR U MUZEJU NIKOLA TESLA
U okviru Muzeja Nikole Tesle, u toku 2015. godine zahvaljujući kompaniji Samsung, renoviran je i osavremljen Istraživački centar. To je mesto na kome mladi naučnici i studenti iz zemlje i sveta mogu lakše da pristupe bazi originalnih dokumenata i rukopisa cenjenog naučnika koristeći najsavremeniju tehnologiju.
U ovoj jedinstvenoj instituciji, osim ulaganja u Istraživački centar, u Izložbenom delu Muzeja, posetiocima su sada dostupne i dve Samsung interaktivne table na kojima je instalirana aplikacija sa informacijama o životu, dostignućima i najvažnijim pronalascima cenjenog naučnika, sa njihovim opisima i fotografijama.
KARAVAN BUDI KAO TESLA
Sa ciljem da se što više dece kroz čitavu zemlju upozna sa životom i delom Nikole Tesle, kompanija Samsung je u saradnji sa Muzejom Nikole Tesle i Zavodom za vrednovanje kvaliteta obrazovanja i vaspitajna pokrenula nacionalni karavan „Budi kao Tesla“. Karavan je obišao 17 gradova Srbije u kojima su osnovci kroz interaktivna predavanja i eksperimente u mobilnoj, Samsung digitalnoj učionici mogli da nauče mnogo toga o životu i značaju Teslinih dostignuća.
![Budi kao Tesla](/wp-content/themes/srkileee-framework/images/facebook.png)